Sven Palmqvist Modern keramik och Konstglas
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SVEN PALMQVIST (1906-1984), skålar, 2 st, Orrefors, Ravenna, dekor av kvadrater i blått mot svagt gultonad fond med röda stänk respektive slinga i rött mot blå fond, signerade ORREFORS Ravenna Sven Palmqvist samt nummer, höjd ca 3-4 cm, diameter ca 8 respektive längd ca 10 cm
En skål med flera mindre nagg
Senare ingraverad numrering
583328
2018-10-28