Sven Palmqvist Modern keramik och Konstglas

Klubbat för:

4 000 SEK

4 000 SEK

SVEN PALMQVIST (1906-1984), skålar, 2 st, Orrefors, Ravenna, dekor av kvadrater i blått mot svagt gultonad fond med röda stänk respektive slinga i rött mot blå fond, signerade ORREFORS Ravenna Sven Palmqvist samt nummer, höjd ca 3-4 cm, diameter ca 8 respektive längd ca 10 cm

En skål med flera mindre nagg
Senare ingraverad numrering

583328

2018-10-28