Spegel stockholmsarbete Jonas Frisk
Klubbat för:
7 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SPEGEL, stockholmsarbete i empire, Jonas Frisk (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), signerad J Frisk samt Stockholms hallstämpel, träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, spegelns krön med dekor av bevingade fabeldjur, ornamentik, kvicksilverfolierade glas, höjd 165x78
Ett glas något senare, senare förgyllning
583339
2018-10-26