Medaljer Rubinska samlingen

Medaljer Rubinska samlingen
Medaljer Rubinska samlingen
Medaljer Rubinska samlingen
Medaljer Rubinska samlingen
Medaljer Rubinska samlingen
Medaljer Rubinska samlingen
Medaljer Rubinska samlingen
Medaljer Rubinska samlingen
Medaljer Rubinska samlingen
Medaljer Rubinska samlingen
Medaljer Rubinska samlingen
Medaljer Rubinska samlingen
Medaljer Rubinska samlingen
Medaljer Rubinska samlingen

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

MEDALJER, 11 st., mestadel Storbritannien, bestående av 1914 Star, 2 st. War Medals 1914-1918, 2 st Victory Medals, The King´s Medal, War Medal 1939-1945, 1929 Exhibition art medal Barcelona (Spanien), Kjobenhavns skytteförening 1862-1922 (Danmark), Signum Laudis (Österrike-Ungern), Amaranterorden (Sverige) delvis på släpspännen

PROVENIENS: Den Rubinska uniformssamlingen. Samlingen består av närmare 280 auktionsposter med svenska uniformer, kaskar, blankvapen samt övrig tillhörig militaria, och samanställdes av makarna Torvald och Ingegärd Rubin, Södra Stavsudda.

Slitage

583401

2018-11-05