Medaljer på släpspänne Rubinska samlingen

Klubbat för:

5 400 SEK

Utropspris

7 000 SEK

MEDALJER, 6 st., på släpspänne 2 st. Konung Gustaf V:s jubileumsminnestecken, 1948 resp. 1928 års version, Svärdsorden riddartecken i 18 k guld och emalj, CF Carlman, Vasaorden riddartecken i silver och emalj, OS 1912 Stockholm medal of merit, Hederslegionen ( Ordre national de la Légion d´honneur)

PROVENIENS: Den Rubinska uniformssamlingen. Samlingen består av närmare 280 auktionsposter med svenska uniformer, kaskar, blankvapen samt övrig tillhörig militaria, och samanställdes av makarna Torvald och Ingegärd Rubin, Södra Stavsudda.

Hederslegionen med emaljskador

583481

2018-11-05