Medelhavsartefaketer
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MEDELHAVSARTEFAKTER, 6 st, ca 300 f Kr-300 e Kr, 2 oljelampor, hellenistiska ca 300-30 f Kr, romersk oljelampa samt alabastron, skålar hellenistiska/romerska, alabastrons längd ca 17 cm
Proveniens: Inköpta i Grekland och införda till Sverige på 1960-talet
Jordfynd, fragment
583497
2018-10-24