Medelhavsartefaketer

Medelhavsartefaketer
Medelhavsartefaketer
Medelhavsartefaketer
Medelhavsartefaketer
Medelhavsartefaketer
Medelhavsartefaketer
Medelhavsartefaketer
Medelhavsartefaketer

Klubbat för:

1 700 SEK

2 000 SEK

MEDELHAVSARTEFAKTER, 6 st, ca 300 f Kr-300 e Kr, 2 oljelampor, hellenistiska ca 300-30 f Kr, romersk oljelampa samt alabastron, skålar hellenistiska/romerska, alabastrons längd ca 17 cm

Proveniens: Inköpta i Grekland och införda till Sverige på 1960-talet

Jordfynd, fragment

583497

2018-10-24