Angela Davis

Angela Davis
Angela Davis

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ANGELA DAVIS, offset, original from 1968/69, attributed to Angela Davies working group, "Arbetsgruppen för Angela Davis", sheet size c. 60x42 cm.

Angela Yvonne Davis (född 1944) är en amerikansk feminist, universitetslärare, författare och medborgarrättslig aktivist. Hon blev främst känd under 1960-talet då hon stred för medborgerliga rättigheter som medlem i USA:s kommunistiska parti och i Svarta pantrarna

Auction: MIX A LOT: Contemporary art, Street art & Photography

If you require any further information, feel free to contact me fredrik.anthony@auktionsverket.se

Smärre slitage, enstaka smärre veck

583550

2018-11-11