Kartuschlåda m/1895 Rubinska samlingen
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KARTUSCHLÅDA, svensk, m/1895, för underofficer vid Livgardet till häst, KARTUSCHREMMAR, 3 st, m/1895
PROVENIENS: Den Rubinska uniformssamlingen. Samlingen består av närmare 280 auktionsposter med svenska uniformer, kaskar, blankvapen samt övrig tillhörig militaria, och samanställdes av makarna Torvald och Ingegärd Rubin, Södra Stavsudda.
Slitage
583584
2018-11-05