Timo Sarpaneva Modern keramik och Konstglas
Klubbat för:
18 500 SEK
Schätzwert
8 000 SEK
Beschreibung
TIMO SARPANEVA (1926-2006), "Orkidé", vas, Iittala, klarglas, ångblåst samt slipad kant, signerad TIMO SARPANEVA 3568, höjd ca 33 cm
HISTORIK:
Denna modell fick Grand Prix på Triennalen i Milano 1954.
Zustandsbeschreibung
Toppen med mindre nagg
583632
2018-10-28