Børge Mogensen matgrupp "Øresund"
Klubbat för:
36 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BØRGE MOGENSEN, matgrupp, 9 delar, matbord "Øresund", 1900-talets mitt, matbordet av ek med 4 iläggsskivor, 4 märkta karmstolar och 4 stolar av björk samt ek, klädda med skinn, matbord höjd ca 72, 170x130, iläggsskivorna 60, totallängd ca 410 cm, karmstolarnas höjd ca 76, bredd ca 53, djup ca 42 cm
Karmstolar: fläckar på rygg och sits, repor, slitage, torrt innehåll i sitsarna
Matbord: fuktskador på skiva, enstaka mörka fläckar, slitage, mindre repor
Iläggsskivor: en med fuktskada, en med synlig repa, i övrigt slitage, små repor
583703
2018-10-24