Flora Danica Royal Copenhagen
Klubbat för:
25 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
DEN KONGELIGE PORCELAINSFABRIK, "Flora Danica", tête à tête, 8 dlr., porslin, Danmark, polykromt målad dekor av växter ur den danska floran, förgylld kantbård, bestående av: kaffekanna (3620), sockerskål (3502), gräddkanna (394), 2 kaffekoppar med fat (3597), 2 assietter (3551) samt kakfat på fot (3588), diameter ca 6-20 cm, kaffekannans höjd ca 18 cm
Kakfatet med nagg
583769
2018-10-27