Ljuskrona empirestil
Klubbat för:
21 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
LJUSKRONA, empirestil, 1900-talets första hälft, för 12 ljus, stomme av mässing, behängd med fasetterade prismor, krönt av plym, doserade kedjor, kronringen med gjutna ornament, utsvängda ljusarmar med växtornamentik, piggbotten med sparljus, höjd 110, diameter 82 cm
PROVENIENS: Lönö, Östergötland
Elektrifierad. 12 lösa manschetter finns att avhämta i Utlämningen
583940
2018-10-25