Ljuskrona empirestil

Ljuskrona empirestil
Ljuskrona empirestil
Ljuskrona empirestil
Ljuskrona empirestil
Ljuskrona empirestil
Ljuskrona empirestil
Ljuskrona empirestil
Ljuskrona empirestil
Ljuskrona empirestil
Ljuskrona empirestil
Ljuskrona empirestil
Ljuskrona empirestil

Klubbat för:

21 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

LJUSKRONA, empirestil, 1900-talets första hälft, för 12 ljus, stomme av mässing, behängd med fasetterade prismor, krönt av plym, doserade kedjor, kronringen med gjutna ornament, utsvängda ljusarmar med växtornamentik, piggbotten med sparljus, höjd 110, diameter 82 cm

PROVENIENS: Lönö, Östergötland

Elektrifierad. 12 lösa manschetter finns att avhämta i Utlämningen

583940

2018-10-25