Rörstrands och Mariebergs keramiska tillverkningar

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BUKOWSKI, H. - LOOSTRÖM, L. E. A. Bomans efterlemnade samling af Rörstrands och Mariebergs keramiska tillverkningar. Kritisk förteckning. Stockholm, 1888.
8vo. Rikt illustrerad. 12 litograferade planscher.
Hfrbd, röda snitt. Omslag medbundet. Upplaga tryckt i 40 numrerade exemplar, detta nr 20 tryckt för Emaunuel Cederström. Exlibris Emaunuel Cederström.

Proveniens: Emaunuel Cederström, Krusenbergs herrgård, Uppland.

Lätt nött band, rygg något fläckad.

584010

2018-10-26