Sven Palmqvist skål Modern keramik och konstglas

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SVEN PALMQVIST, skål, Orrefors 1972, Ravenna, dekor av kvadrater i blått mot fond i gult med brunröda stänk, signerad ORREFORS Ravenna Nr 5426 Sven Palmqvist, höjd ca 10,5, diameter ca 20 cm

En liten stötskada upptill (ca 1x0,5 mm), obetydlig kantnagg upptill och obetydlig fotringsnagg på fotringens utsida

584153

2018-10-28