Armring silver koboltblå emalj i form av orm

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ARMRING, silver, koboltblå emalj, i form av orm, huvud med dekor av opal och ögon av granater, omkring 1900-talets början, innerdiameter 5,5 cm, ÖRHÄNGEN, 1 par, silver, flerfärgad emalj, i fom av ormar, höjd exkl. krokar 5 cm, total vikt ca 26,9 g

Armringens stenar med skador och tennlödning, krokar troligen ej ursprungliga

584250

2018-10-31