Armbband 18 k guld smaragder diamanter 1930-tal
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ARMBAND, 18 k rodierat vitguld, halvledad länk, mittsektion med dekor av 3 trappslipade smaragder samt 4 briljanter totalt ca 0,26 ct, Gustaf Dahlgren & co, Malmö troligen 1934 (årsstämpel något otydlig), säkerhetskedja, ej öppningsbar, längd ca 18,5 cm, vikt ca 6,3 g
Smaragder med hack och repor, visst rodiumsläpp
584254
2018-10-31