Louise Adelborg ´´Swedish Grace´´ servisdelar
Klubbat för:
6 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LOUISE ADELBORG, "Swedish Grace" servis, 50 st, 1900-talets mitt, formgiven 1930, celadonfärgat porslin med förgyllt dekor, bestående av: 10 mattallrikar, 11 djupa tallrikar, 8 assietter, 11 smörgåstallrikar, 4 uppläggningsskålar, 4 uppläggningsfat, såsskål, vattenkanna höjd ca 18 cm, uppläggningsfatslängd ca 37 cm
Ställvis förlust av förgyllning, 1 matttallrik är något missfärgad, 2 assietter med sprickor, 2 smörgåstallrikar med nagg, enstaka nagg kan förekomma
584425
2018-10-27