Tony Emilson

Tony Emilson
Tony Emilson
Tony Emilson
Tony Emilson
Tony Emilson
Tony Emilson
Tony Emilson
Tony Emilson

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

TONY EMILSON (1925-2015): Allt och ingenting alls - Simmaren, plexiglas, ca 105x159 cm,

LITTERATUR: "I slutet av 80-talet dök först upp ett par månskensbadande pojkar vid ett gammalt brofäste. De ersattes snart av en ensam simmare. Detta var ett helt nytt motiv, som fick allt större betydelse. Till en simmare behövs vatten, i mitt fall ett svart, speglande vatten. Efter flera otillfredsställande försök med sprutlackerade spånskivor fann jag att lösningen bestod i svarta plexiskivor. Äntligen hade jag det vatten jag sökt. Till att börja med var simmaren bortsett från sitt eget svall även omgiven av broar, öar, stränder, hajar...Simmaren är ensam med sitt svall. Speglingen av den yttre världen tycks ej längre beröra honom."

Tony Emilson om sin konst, ur utställningskatalog.
"Tony Emilson Skulptur - Måleri", Retropspektiv utställning 7 december 1997 - 11 januari 1998, Eskilstuna Konstmuseum.

PROVENIENS: Konstnären Tony Emilson

584579

2018-10-31