Gabriel Strandberg oljemålning

Klubbat för:

1 300 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

GABRIEL STRANDBERG (1885-1966), Stockholmsmotiv, signerad och daterad Gabriel Strandberg 1948, olja på pannå, 59x48 cm

HISTORIK: Gabriel Strandberg debuterade på "De ungas" utställning i Hallins konsthandel i Stockholm 1910. På den internationella utställningen i Rom följande år (1911) var han företrädd med ett par målningar som visade prov på en modern, franskt orienterad konstsyn. Anknytningen till Leander Engströms måleri var under 1910- och 20-talet tydlig såväl i färghållning som i linjerytm i Gabriel Strandbergs konst.

Zustandsbeschreibung

584679

2018-10-27