Servisdelar Gustavsberg "Gunnar"
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR WENNERBERG, "Gunnar", servisdelar, 7 dlr., benporslin, omkring 1900, jugend, Gustavsberg, stämplad "Gunnar" Gustafsberg, målad dekor av treklöver i grönt, bestående av: kanna, fat 3 st, terrin, mattallrikar 5 st, förrättstallrikar 4 st, assiett, djupa tallrikar 10 st.
Terrin sprucken i botten och med nagg vid fotringern. I stort enstaka missfärgning
584812
2018-10-31