Kartskåp tillskrivet Gottlieb Iwersson
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
16 000 SEK
GOTTLIEB IWERSSON (mästare och hovschatullmakare i Stockholm 1778-1813, slottssnickare omkring 1784) tillskrivet, kartskåp, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, fanerad och massiv mahogny, övre sargen med tandsnitt och pikering, sidorna med bärhandtag i mässing, inredning av fem utdragbara lådor, dörrar med nyckelbössningar i mässingar, kannelerade ben och genombrutna hörnkonsoler, nyckel medföljer, höjd 134, 122,5 x 54 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 430, jämför hörnkonsoler av Gottlieb Iwersson
Smärre slitage, bakstycke och dörrstopp saknas, en hörnkonsol skadad
585092
2018-10-27