Snedklaffsekretär senbarock
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
SVEN FLOBERG (ämbetsmästare 1749-1772/ca 1775, hovschatullmakare), gustavianskt stockholmsarbete, stomme fanerad i olika träslag bl.a rot, ek och mahogny, 4 lådor med mässingsbeslag, bakom skrivklaffen inredd med lådor och fack, signerad i översta lådan SFB, samt. med ämbetsstämpel, höjd ca 105 cm, yttermått ca 52x100 cm
Literatur: Sylvén 1996, s. 122
Ställvis fanerskador, ett handtag löst, bruks och åldersrelaterat slitage
585325
2018-11-01