Snedklaffsekretär senbarock

Snedklaffsekretär senbarock
Snedklaffsekretär senbarock
Snedklaffsekretär senbarock
Snedklaffsekretär senbarock
Snedklaffsekretär senbarock
Snedklaffsekretär senbarock
Snedklaffsekretär senbarock
Snedklaffsekretär senbarock
Snedklaffsekretär senbarock
Snedklaffsekretär senbarock
Snedklaffsekretär senbarock
Snedklaffsekretär senbarock
Snedklaffsekretär senbarock
Snedklaffsekretär senbarock
Snedklaffsekretär senbarock
Snedklaffsekretär senbarock
Snedklaffsekretär senbarock
Snedklaffsekretär senbarock

Klubbat för:

5 000 SEK

Schätzwert

7 000 SEK

Beschreibung

SVEN FLOBERG (ämbetsmästare 1749-1772/ca 1775, hovschatullmakare), gustavianskt stockholmsarbete, stomme fanerad i olika träslag bl.a rot, ek och mahogny, 4 lådor med mässingsbeslag, bakom skrivklaffen inredd med lådor och fack, signerad i översta lådan SFB, samt. med ämbetsstämpel, höjd ca 105 cm, yttermått ca 52x100 cm

Literatur: Sylvén 1996, s. 122

Zustandsbeschreibung

Ställvis fanerskador, ett handtag löst, bruks och åldersrelaterat slitage

585325

2018-11-01