Skulptur vinthund
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SKULPTUR, 1900-talets mitt, fajans med krackeléglasyr, polykromt bemålad, föreställande vinthund, höjd ca 100 cm
Proveniens: denna typ av hundar flankerade under 1960-talets Firma Svenskt Tenns ingång på strandvägen i Stockholm, se bild med tidningsurklipp från 1964 föreställande Estrid Ericson samtalande med Josef Frank.
Smärre slitage
585469
2018-10-30