Skulptur vinthund

Skulptur vinthund
Skulptur vinthund
Skulptur vinthund
Skulptur vinthund
Skulptur vinthund
Skulptur vinthund
Skulptur vinthund
Skulptur vinthund
Skulptur vinthund
Skulptur vinthund
Skulptur vinthund
Skulptur vinthund
Skulptur vinthund
Skulptur vinthund

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

SKULPTUR, 1900-talets mitt, fajans med krackeléglasyr, polykromt bemålad, föreställande vinthund, höjd ca 100 cm

Proveniens: denna typ av hundar flankerade under 1960-talets Firma Svenskt Tenns ingång på strandvägen i Stockholm, se bild med tidningsurklipp från 1964 föreställande Estrid Ericson samtalande med Josef Frank.

Smärre slitage

585469

2018-10-30