Aimo Okkolin fat
Klubbat för:
1 600 EUR
Utropspris
800 EUR
AIMO OKKOLIN, fat, signerad Aimo Okkolin, Riihimäen Lasi Oy, grönblåtonat glas, diameter 39,5cm, höjd 8,5 cm.
Utställning på Stockmann i Helsingfors år 1975.
Litteratur: Suomen lasimuseon tutkimusjulkaisu, Lasitutkimuksia XV 2004, Lumpeenkukka Aimo Okkolin, Heikki Matiskainen. Bild på sidan 114.
Gravering i bottnet, flertal nagg
585525
2018-10-30