Aimo Okkolin fat

Aimo Okkolin fat
Aimo Okkolin fat
Aimo Okkolin fat
Aimo Okkolin fat
Aimo Okkolin fat
Aimo Okkolin fat
Aimo Okkolin fat
Aimo Okkolin fat
Aimo Okkolin fat
Aimo Okkolin fat
Aimo Okkolin fat
Aimo Okkolin fat
Aimo Okkolin fat
Aimo Okkolin fat

Klubbat för:

1 600 EUR

Schätzwert

800 EUR

Beschreibung

AIMO OKKOLIN, fat, signerad Aimo Okkolin, Riihimäen Lasi Oy, grönblåtonat glas, diameter 39,5cm, höjd 8,5 cm.

Utställning på Stockmann i Helsingfors år 1975.

Litteratur: Suomen lasimuseon tutkimusjulkaisu, Lasitutkimuksia XV 2004, Lumpeenkukka Aimo Okkolin, Heikki Matiskainen. Bild på sidan 114.

Zustandsbeschreibung

Gravering i bottnet, flertal nagg

585525

2018-10-30