Vas Kina 1800-tal Famille verte
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAS, porslin, Kina, 1800-tal, Kangxistil, cylinderformad, famille verte, dekor av fågel i blommande körsbärsträd vid klippavsats i emaljfärger, järnoxid samt sepia, botten med Kangxis sex karaktärers märke, höjd ca 20,5 cm
Nagg, glasyren med missfärgning
585840
2018-10-31