Vas Kina 1800-tal Famille verte

Klubbat för:

1 100 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

VAS, porslin, Kina, 1800-tal, Kangxistil, cylinderformad, famille verte, dekor av fågel i blommande körsbärsträd vid klippavsats i emaljfärger, järnoxid samt sepia, botten med Kangxis sex karaktärers märke, höjd ca 20,5 cm

Zustandsbeschreibung

Nagg, glasyren med missfärgning

585840

2018-10-31