Den swänska Mercurius, 32 vol.
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
DEN SWÄNSKA MERCURIUS (32). GJÖRWELL, CARL CHRISTOFFER (utg.). Den swänska Mercurius. 1755-61/Den Nya Swenska Mercurius, 1761-62/ Svenska Mercurius, 1763-65. Stockholm, uti Wildiska Tryckeriet, 1755-58/hos P. J. Hesselberg, 1758-59/Nyström & Stolpe, 1759-65.
8:o. C:a 160 x 115 mm. Ej uniform svit i samtida skinn- eller halvfranska band, flera överlappningar och dupletter.
Inalles 32 volymer. Ej i detalj kollationerad. Olika provenienser, namnteckningar och stämplar.
Lundstedt I, 64. Allt som utkom. Sveriges första litteraturkritiska tidskrift, efter bland andra Bibliothèque Raisonnée, Mercure Danoisoch Göttingische Anzeigen von Gelehrten Sachen som förebilder.
Se text!
585933
2018-11-12