Byrå rokoko

Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko

Klubbat för:

28 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, Johan Neijbers art, ej signerad, märkt med Stockholms snickarämbetssigill, fanerad med amarant, jakaranda och valnöt, brännförgyllda beslag i mässing, bukig form, parkettläggning, sidorna med rombmotiv, beslagen med dekor av rocailler och växtornamentik, skiva av kolmårdsmarmor otydligt märkt Neij?, höjd ca 85, 117x64 cm

Skivan lagad, samtliga lås saknas, hörn- och fotbeslag saknas, fanerbortfall, slitage

585938

2018-10-31