Byrå rokoko
Klubbat för:
28 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, Johan Neijbers art, ej signerad, märkt med Stockholms snickarämbetssigill, fanerad med amarant, jakaranda och valnöt, brännförgyllda beslag i mässing, bukig form, parkettläggning, sidorna med rombmotiv, beslagen med dekor av rocailler och växtornamentik, skiva av kolmårdsmarmor otydligt märkt Neij?, höjd ca 85, 117x64 cm
Skivan lagad, samtliga lås saknas, hörn- och fotbeslag saknas, fanerbortfall, slitage
585938
2018-10-31