Urna Kina Neolitisk tid
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
URNA, lergods, Kina, Neolitisk tid (3000-1500 f.Kr.), med hänklar, dekor av kartuscher med rutmönster i svart och rött, höjd ca 35 cm
PROVENIENS: Inköpt på Antik West, Göteborg
Åldersrelaterat slitage
586275
2018-11-04