Pehr Henrik Beurling väggpendyl
Klubbat för:
7 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
PEHR HENRIK BEURLING (1758-1806), väggpendyl, sengustavianskt stockholmsarbete, urtavla med arabiska siffror märkt Beurling Stockholm, förgylld med polerat guld och slagmetall, träskuren dekor, höjd 90cm
Smärre dekorskador. Nyckel och pendel medföljer.
586278
2018-11-08