Pehr Henrik Beurling väggpendyl

Klubbat för:

7 200 SEK

Schätzwert

8 000 SEK

Beschreibung

PEHR HENRIK BEURLING (1758-1806), väggpendyl, sengustavianskt stockholmsarbete, urtavla med arabiska siffror märkt Beurling Stockholm, förgylld med polerat guld och slagmetall, träskuren dekor, höjd 90cm

Zustandsbeschreibung

Smärre dekorskador. Nyckel och pendel medföljer.

586278

2018-11-08