Sven Rydén akvarell

Sven Rydén akvarell
Sven Rydén akvarell
Sven Rydén akvarell
Sven Rydén akvarell

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SVEN RYDÉN (1925-2018): Landskap, signerad och daterad Sven Rydén -01, akvarell, ca 24x70 cm
HISTORIK: Sven Rydén är född och uppvuxen i Bollnäs och utbildades vid Beckmans reklamskola i Stockholm 1946-48. 1951 knöts han till Svenska Dagbladet som frilanstecknare. Under sina 40 år på Svenska Dagbladet blev Sven Rydén en av tidningens mest välkända medarbetare, som porträttör och i de egna texter han emellanåt skrev på Marginalsidan.

586780

2018-11-02