Ljusstakar gustaviansk
Klubbat för:
19 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, Johan Gustaf Ryman Stockholm 1795, gustaviansk, undersidan med devisen "Blifwe hwar och en mästare i egen konst och ei klåpare i annans" i gjutformen, med kontrollstämpel, kolonnformad med dekor av kannelyrer och pärlstav, höjd ca 17 cm
Slitage, bucklor
586804
2018-11-03