Ljusstakar gustaviansk

Ljusstakar gustaviansk
Ljusstakar gustaviansk
Ljusstakar gustaviansk
Ljusstakar gustaviansk
Ljusstakar gustaviansk
Ljusstakar gustaviansk
Ljusstakar gustaviansk
Ljusstakar gustaviansk
Ljusstakar gustaviansk
Ljusstakar gustaviansk
Ljusstakar gustaviansk
Ljusstakar gustaviansk

Klubbat för:

19 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, Johan Gustaf Ryman Stockholm 1795, gustaviansk, undersidan med devisen "Blifwe hwar och en mästare i egen konst och ei klåpare i annans" i gjutformen, med kontrollstämpel, kolonnformad med dekor av kannelyrer och pärlstav, höjd ca 17 cm

Slitage, bucklor

586804

2018-11-03