Helena Hernmarck
Klubbat för:
900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGBONAD, "Information Transfer S", signerad a tergo H Hernmarck 1997, ca 43x53 cm, bok medföljer
HISTORIK: Helena Hernmarck studerade på Konstfack under Edna Martin. Hon deltog i den s k. textila frigörelsen på 1960-talet. Denna rörelse fick sitt genombrott på en utställning som hette "Form Fantasi" på Liljevalchs konsthall på Djurgården i Stockholm där bl. a. Helena deltog. Hon bor och arbetar i USA. På uppdrag av banker och företag i USA har hon fått den textila bilden förankrad och hon kallas med respekt "master weaver". Helena Hernmarck var den första som 1964 vävde fotorealistiskt. Hon har haft utställningar på bl a Museum of Modern Art, New York och Waldermarsudde, Stockholm
587064
2018-11-03