Nautiskt manuskript 1800-talets mitt 2 volymer

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

NAUTISKT MANUSKRIPT - ERIC PÅHLSON (2). "Navigations bok för Eric Pahlson Skepparkroken den 12 februari 1833". Svenskt handskrivet manuskript omfattande 93 sidor med anteckningar från undervisning i navigation, titel i svart och rött bläck. Delvis något fläckat och solkat, framförallt titel, några smärre lagningar i marginal.
Folio (320x210 mm). Inbundet i modernt hfrbd, lätt nött.

SAMT: Skeppsjournal eller räkenskaper förda av Eric Påhlson för tre olika skepp, Eulala, Orion och Prins Gustaf. Ca 270 handskrivna sidor i folio (340x200 mm), börjar 1844 och avslutas 1865.
Färderna går till Sundsvall, Piteå, Bergen, Stockholm, Christiania (Oslo), Sunderland, London, Odessa, Newcastle, New York, Dublin, Alexandria, Barcelona, Gibraltar, Rotterdam, Constantinopel, m.fl. orter, avslutas i Malmö 1865. Påhlsons signatur förekommer på flera ställen i manuskriptet. Några småfläckar, mot slutet större bläckfläck på ett blad, även på snittet.
Samtida hfrbd, blank rygg, nött och något skadat i hörn och kanter, på främre pärmen titeletikett med titel "Skepps räckningar skonerten Eulala par Malmö".

Enligt anteckning på första manuskriptets bakre pärms insida (skrivet 1941) har manuskriptet skrivits av sjökapten Eric Påhlson (1809-92, Skepparkroken, Skälderviken). Landsarkivet i Göteborg har bundit in manuskriptet 1941.

Påhlson var befälhavare på barkskeppet Prins Gustaf från 1854.

2 volymer.

Se text

587093

2018-11-20