Fåtölj design Alvar Aalto
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ALVAR AALTO, fåtölj, modell 402, Artek, 1960-tal, stomme av formböjd björk, klädsel i bast, höjd ca 76, bredd ca 61, sitthöjd ca 42 cm, modellen formgavs 1933
Klädsel med kraftigt slitage, hål, fransighet, behov av lagning
587107
2018-11-03