Fåtölj design Alvar Aalto

Fåtölj design Alvar Aalto
Fåtölj design Alvar Aalto
Fåtölj design Alvar Aalto
Fåtölj design Alvar Aalto
Fåtölj design Alvar Aalto
Fåtölj design Alvar Aalto
Fåtölj design Alvar Aalto
Fåtölj design Alvar Aalto
Fåtölj design Alvar Aalto
Fåtölj design Alvar Aalto
Fåtölj design Alvar Aalto
Fåtölj design Alvar Aalto

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ALVAR AALTO, fåtölj, modell 402, Artek, 1960-tal, stomme av formböjd björk, klädsel i bast, höjd ca 76, bredd ca 61, sitthöjd ca 42 cm, modellen formgavs 1933

Klädsel med kraftigt slitage, hål, fransighet, behov av lagning

587107

2018-11-03