Fåtöljer design Alvar aalto
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ALVAR AALTO, fåtöljer, 1 par, modell 401, Artek, 1960-tal, stomme av formböjd björk, klädsel i bast, höjd ca 100, bredd ca 61, sitthöjd ca 35 cm, modellen formgavs 1933
Klädsel med slitage, hål, visst behov av lagning, den ena fåtöljen något ranglig
587108
2018-11-03