Ljuskrona Erik Höglund

Ljuskrona Erik Höglund
Ljuskrona Erik Höglund
Ljuskrona Erik Höglund
Ljuskrona Erik Höglund
Ljuskrona Erik Höglund
Ljuskrona Erik Höglund
Ljuskrona Erik Höglund
Ljuskrona Erik Höglund
Ljuskrona Erik Höglund
Ljuskrona Erik Höglund
Ljuskrona Erik Höglund
Ljuskrona Erik Höglund

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

ERIK HÖGLUND & LARS LARSSON, ljuskrona av glas och smidesjärn, Boda, Pukeberg och Örsjö, 1970-tal, smidd av Lars Larsson i Örsjö, kupor av klarglas blåsta på Pukeberg, järnet stämpelmärkt FORM ERIK HÖGLUND SMIDE LARS LARSSON, kuporna etikettmärkta Pukeberg Sweden, höjd ca 65, diameter ca 68, 3 extra förlängningar medföljer á 34 cm, total höjd ca 167 cm

PROVENIENS
Enligt uppgift inköpt av nuvarande ägare under 1970-talet i möbelbutik på Sveavägen i Stockholm

En kupa med spricka nedtill, bruksslitage

587300

2018-11-06