Ljuskrona Erik Höglund
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ERIK HÖGLUND & LARS LARSSON, ljuskrona av glas och smidesjärn, Boda, Pukeberg och Örsjö, 1970-tal, smidd av Lars Larsson i Örsjö, kupor av klarglas blåsta på Pukeberg, järnet stämpelmärkt FORM ERIK HÖGLUND SMIDE LARS LARSSON, kuporna etikettmärkta Pukeberg Sweden, höjd ca 65, diameter ca 68, 3 extra förlängningar medföljer á 34 cm, total höjd ca 167 cm
PROVENIENS
Enligt uppgift inköpt av nuvarande ägare under 1970-talet i möbelbutik på Sveavägen i Stockholm
En kupa med spricka nedtill, bruksslitage
587300
2018-11-06