Kabinettskåp barock
Klubbat för:
9 400 SEK
Utropspris
12 000 SEK
KABINETTSKÅP, barock, omkring 1700, stomme av ek och furu, fanerat med valnöt, träskuren dekor, lådinredning bakom dörrar, nedre delen tillverkad under 1800-talets första hälft, skåp med hyllinredning, fanerat med bonad alm, nycklar medföljer, höjd 166, 105 x 50 cm
Under en period har möbeln brukats som apoteksskåp
PROVENIENS: Tångestad säteri, Kimstad socken, Östergötlands län
LITTERATUR: Slott och herresäten i Sverige, Östergötland, del II, Malmö 1971, sidan 314, omnämnt och avbildat i matsalen på Tångestad
Smärre skador, kompletteringar och lagningar, mindre delar saknas, övre bakstycke 1800-tal
587426
2018-11-15