Kabinettskåp barock

Kabinettskåp barock
Kabinettskåp barock
Kabinettskåp barock
Kabinettskåp barock
Kabinettskåp barock
Kabinettskåp barock
Kabinettskåp barock
Kabinettskåp barock
Kabinettskåp barock
Kabinettskåp barock
Kabinettskåp barock
Kabinettskåp barock
Kabinettskåp barock
Kabinettskåp barock
Kabinettskåp barock
Kabinettskåp barock
Kabinettskåp barock
Kabinettskåp barock
Kabinettskåp barock
Kabinettskåp barock

Klubbat för:

9 400 SEK

12 000 SEK

KABINETTSKÅP, barock, omkring 1700, stomme av ek och furu, fanerat med valnöt, träskuren dekor, lådinredning bakom dörrar, nedre delen tillverkad under 1800-talets första hälft, skåp med hyllinredning, fanerat med bonad alm, nycklar medföljer, höjd 166, 105 x 50 cm

Under en period har möbeln brukats som apoteksskåp

PROVENIENS: Tångestad säteri, Kimstad socken, Östergötlands län

LITTERATUR: Slott och herresäten i Sverige, Östergötland, del II, Malmö 1971, sidan 314, omnämnt och avbildat i matsalen på Tångestad

Smärre skador, kompletteringar och lagningar, mindre delar saknas, övre bakstycke 1800-tal

587426

2018-11-15