Barbro Nilsson Krabban Märta Måås Fjetterström
Klubbat för:
32 000 SEK
Utropspris
35 000 SEK
BARBRO NILSSON, "Krabban, grå", matta, AB Märta Måås-Fjetterström, formgiven 1947, flossa, signerad BN AB MMF, ca 282 x 195 cm
LITTERATUR
Jämför Tyra Lundgren, Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, bild s. 51.
Smärre bruksskick, fransarna nyligen renoverade
587796
2018-11-10