Barbro Nilsson Krabban Märta Måås Fjetterström

Klubbat för:

32 000 SEK

Utropspris

35 000 SEK

BARBRO NILSSON, "Krabban, grå", matta, AB Märta Måås-Fjetterström, formgiven 1947, flossa, signerad BN AB MMF, ca 282 x 195 cm

LITTERATUR
Jämför Tyra Lundgren, Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, bild s. 51.

Smärre bruksskick, fransarna nyligen renoverade

587796

2018-11-10