Stolar gustavianska Melchior Lundberg
Klubbat för:
10 000 SEK
10 000 SEK
STOLAR, 1 par, gustavianska stockholmsarbeten, av Melchior Lundberg (Johan Melchior Lundberg d.ä., stolmakare i Stockholm 1774-1812/16), signerade MLB, bemålade i ljusgrått, skuren dekor av rosor med blad och fleuroner, kannelerade ben, sitthöjd ca 45 cm
Renoverade, kompletterade, förstärkningar, klädseln med skador
587964
2018-11-15