Kniv
Klubbat för:
15 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KNIV, 1600-tal, handtag i ben med skuren dekor av figurer och djur, vid fästet ett beslag i silver, blad i järn, längd ca 25,5 cm
Proveniens: Kniven tillhörde inventarierna på Lindisfarne borg i England, när borgen 1901 förvärvades av Edward Hudson såldes många föremål från borgen och bland dessa denna kniv, den har sedan dess tillhört två olika brittiska samlingar
Handtaget med sprickor, nagg och slitage, bitar av fästet i silver borta, bladet med slitage och rostangrepp
587994
2018-11-07